Nie jest tajemnicą, że ceramika bolesławiecka znana jest nie tylko w całej Polsce, ale także i poza granicami naszego kraju. O jej popularności przesądziła wyjątkowa jakość wykonania oraz charakterystyczne wzornictwo, które urzeka już od pierwszego spojrzenia. Słynne wyroby ceramiczne z Bolesławca wyróżniają się także specyficzną produkcją. Czy wiesz, jak powstają?
W jaki sposób tworzona jest ceramika w Bolesławcu?
Należy zaznaczyć, że metod produkcji jest co najmniej kilka. Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że w każdym przypadku wyroby tworzone są w stu procentach ręcznie. Twórcy, pomimo znaczącego postępu technologicznego, wykonują słynną ceramikę bez pomocy specjalistycznych maszyn już od XVI wieku. Z pewnością jest to czynnik, który wpływa na niespotykaną jakość bolesławieckich produktów oraz ich ogromną popularność.
Oryginalna ceramika bolesławiecka wykonywana jest z naturalnych, wysokojakościowych glin. Masa tworzona jest z dodatkiem takich surowców jak kwarc, piasek, woda, skaleń czy kaolinit. Powstała kamionka cechuje się wyjątkową odpornością na działanie czynników zewnętrznych, w tym także na wysokie temperatury czy uszkodzenia typowo mechaniczne.
Tak przygotowaną masę formułuje się w odpowiednie kształty. W tym celu stosowane są specjale toczki, które znacząco usprawniają cały proces. Gdy wyrób nabierze pożądanej twardości, poddaje się go czyszczeniu, a następnie umieszcza w piecu w celu wypalenia. Ten etap trwa aż 12 godzin, zaś samo naczynie przebywa w temperaturze 800 stopni Celsjusza.
Dopiero po wypaleniu nadchodzi jeden z najprzyjemniejszych momentów tworzenia ceramiki, czyli jej malowanie i zdobienie. Twórca używa najczęściej specjalnych stempli, które umożliwiają stworzenie symetrycznych, estetycznych wzorów. Na koniec należy zabezpieczyć powstałe dekoracje szkliwem i ponownie umieścić naczynie w piecu. Po kolejnych 12 godzinach ceramika bolesławiecka jest już w pełni gotowa.